SSL i przekierowanie

SSL (Secure Socket Layer)

To narzędzie potwierdzjące wiarygodność domeny. Szyfruje dane przesyłane na serwer, zapewniając ochronę przed ich przechwyceniem przez osoby nieuprawnione.

W obecnych czasach certyfikat SSL to już standard i każda strona nieposiadająca takiego szyfrowania zostanie oznaczona przez google jako niebezpieczna.

Ceny certyfikatów nie są wygórowane. W hitme.pl możemy zakupić cetyfikat już od 29zł rocznie. Podobne ceny zaczynają się w superhost.pl.

Jeśli nie zdecydujemy się na płatną wersję certyfikatu możemy skorzystać z darmowej wersji od letsencrypt. Minusem tego rozwiązania jest konieczność odnawiania takiego certyfikatu co kwartał, ale w przypadku małej, dopiero rozkręcającej się strony taka wersja SSL w zupełności nam wystarczy.

 

Przekierowania

Po instalacji certyfikatu pamiętajmy o zrobieniu odpowiedniego przekierowania, tak aby odwiedzający był automatycznie przekierowany na adres z https.

Przekierowanie najlepiej utworzyć edytując bezpośrednio plik .htaccess i dodając tam poniższą regułę:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTPS} !=on
RewriteRule ^(.*)$ https://mojadomena/$1 [R=301,L]

W miejsce „mojadomena” wpisujemy adres swojej strony, z przedrostkiem www lub bez, w zależności od tego z jakiej wersji korzystamy.

Przed edycją pliku lepiej wykonać jego kopię zapasową, gdyż jest to plik konfiguracyjny, który ma bezpośredni wpływ na działanie serwera.