Domena i serwer

Domena

Jeśli już wiemy jakim tematem chcemy się zajmować przyszedł czas na wybór domeny. Biorąc pod uwagę obecną dostępność wolnych nazw nie będzie to łatwe zadanie.

Powinniśmy kierować się wyszukaniem prostej, chwytliwej nazwy. Jeśli planujemy pracować na rynku polskim, najlepiej zakupić domeny .pl lub com.pl. Jeśli w przyszłości planujemy działać na większą skalę lepsze mogą okazać się domeny z rozszerzeniami .com lub .org.

Podkreślić trzeba też, że każdą domenę przy właściwym pozycjonowaniu można wypromować i jeśli mamy możliwość zarejestrowania ciekawej nazwy, która dodatkowo odpowiada naszej niszy to wybór domeny (.pl, .com.pl, .com, .org) powinien być kwestią drugorzędną.

 

Gdzie rejestrować domenę?

Warto zrobić rozeznanie, czy u danego rejestratora nie ma akurat promocji na rejestrację domeny. Często można ją mieć dosłownie za kilka złotych na pierwszy rok. Pamiętajmy też, że domeny można transferować pomiędzy różnymi firmami i w momencie, kiedy jeden operator podnosi ceny, możemy się przenieść gdzie indziej.

Ze swojej strony mogę polecić hitme.pl lub superhost.pl gdzie nie miałem nigdy problemów z obsługą domen.

 

Serwer

Nie warto wybierać od razu najmocniejszego serwera, zacznijmy od minimalnej konfiguracji, która w zupełności wystarczy na start i nasze pierwsze kroki. Dodatkowe pieniądze, które mielibyśmy przeznaczyć na serwer lepiej zainwestować w reklamę naszej strony.

Osobiście testowałem serwery w hitme.pl i oprócz dobrej wydajności i konkurencyjnej ceny dostajemy także pełne wsparcie administracyjne i pomoc w konfiguracji.

Dla osób, które nie miały wcześniej styczności z konfiguracją serwerów polecam zacząć od hostingu www, gdzie w pakiecie dostajemy szybki serwer i automatyczny instalator skryptów, który w prosty sposób przeprowadzi nas przez instalację WordPressa, Joomla lub jednej z wielu dostępnych aplikacji do zarządzania treścią.

Na hitme.pl nasz pierwszy serwer administrowany możemy mieć już za 5zł miesięcznie. Za tę niewielką kwotę możemy wystartować z pierwszym projektem, a w miarę jego rozwoju i wzrostu oglądalności bez problemów przenieść się na wyższy pakiet serwerowy.

Podobało się? Pokaż innym i zapisz się do newslettera 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *